Bugun...
Reklam
Reklam
AYZAMAN COŞKUNFIRAT YAZDI:ANAMUR’U DÜŞÜNÜN , UZAKDA


Ayzaman COŞKUNFIRAT GÜNDEMDEN
ayzaman_coskunfırat@gmail.com
 
 

Mersin merkezine uzak olan ilçelerin kaymakamları, memurları hep rahattır. Valiler yılda üç beş kere ancak  uğrar. Mersin Anamur yolu beş saat alırdı eskiden tünellerle zaman üç saate indirildi. Yine de birçok ilin bir birine uzaklığı kadar. İdareciler rahat ederken, maddi manevi külfeti ilçe halkı çekiyor.

Mersin’i en güzel ilçelerinden biri, henüz kültür toprak talan uğramamış bakir. Akdeniz kıyıda mavi gözlü dev gibi göz kırpar, dantel koylara, Torosların zirvesine.        

Deniz temiz güneş bol, muzlar kendi başlarına naylon seralarla imparatorluk kurmuş vatan yapmış ilçeyi. Yaklaştığınızda kimi yerde pastaya aroma katan lezzet diyarına yolculuk eder, kimi zamanda her ısırıkta beyninize mutluluk hormonu pompalar.

Muzun vatanında sulu portakalı, lezzetli zeytinine,  uzaklardan mest eden kokuyla nergis tarlaları eşlik eder.

Temiz bakımlı ve profesyonel işletmecilerin elindeki oteller.  Romalılar tarafından yapılan Mamure kalesi haşmetiyle selamlar derki; Ben Mahmure temelimi Romalılar atmış olabilir ama Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından temelinden yıkılarak Mahmure kalesi oldum.               

Bende Karamanoğlu Mehmet’in nefesi, Osmanlının mayasını görürsünüz. Onun için hiç mütevazi olmayacağım Anadolu’nun en iyi korunan kalesi benim. Hala on sekiz yaşında genç kızım.  Selam gönderirim her daim Anamur’um, Titiopolis antik kentine ve Köşe Bükü mağarasına. Bunu yakından

görmek istemez misiniz? O zaman en kısa zamanda gelin ve görün mutlu olun.

Eğer gitmediyseniz bir gün mutlaka gidip göreceğinizi hayal edin.

 Anamur’u düşünün ve uzak da bir kent var çok uzakta. Güzel sıcak samimi, İstanbul, İzmir ve Ankara’ya kadar ancak giden güzel kokulu muzuyla. Şirin Ünlüselek oteliyle sizi beklediğini.

 

Bu güzel insanların güzel otelleri boş, muzlarının karşısına çıkarılan ithal muzla başı dertte. Diyor ki muzuma sahip çıkın, pazar bulmada yardımcı olun. Sorunlar çözün

olan uzaklık benim için zaman, para ve zahmet demek. istiyorum.

Ben Anamur; diğerlerinden farkım ve derdim merkeze olan uzaklığım, hastamın yollarda ölmesini, sağlam gittiğimde de kalacak yer bulamayışımın sıkıntısını yaşıyorum.

Dokuz yüz ilçenin içinde merkeze ulaşımda en büyük sorun yaşayan benim. Mersin’e gelmek Ankara’ya gitmekten daha zor ve külfetli.

İl olmalıyım hak ediyorum. Devleti ararken dört yüz kilometre ötede değil de yanı başımda bulmak istiyorum.

 Bu yazı 1478 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Mersin'in En Çok Neye İhtiyacı Var ?


YUKARI