Bugun...
Reklam
Reklam


TARHAN“MAALESEF OKUMAYAN BİR TOPLUMUZ”
MEZİTLİ BELEDİYESİ, AKDENİZ ROTARY KULÜBÜ İLE BİRLİKTE ÇOK KONUŞULACAK BİR PROJEYE DAHA İMZA ATTI. TARHAN DAHA AYDIN OLMANIN YOLU DA ÖNCE ÇOK OKUMAKTAN GEÇER. MAALESEF OKUMAYAN BİR TOPLUMUZ.

TARHAN“MAALESEF OKUMAYAN BİR TOPLUMUZ”
+ -
Reklam

(HABER FOTO HAYDAR COŞKUNFIRAT)

Örnek bir belediyecilik hizmeti veren Mezitli Belediyesi, Akdeniz Rotary Kulübü ile birlikte çok konuşulacak bir projeye daha imza attı. Mezitli Belediyesi, Zabıta Müdürlüğü yanında bulunan parkta, vatandaşların ücretsiz olarak kitap alıp okuyup geri getirebileceği Sokak Kütüphanesi projesini başlattı. Çok sayıda vatandaşın katıldığı açılışta, okuma severler kitap bağış izdihamı oluşturdu.

MEZİTLİ BELEDİYEMİZLE PROJE ÜRETMEK GURUR VERİCİ

En güzel yatırımın kitaba olan yatırım olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Akdeniz Rotary Kulübü Başkanı Bahar Tufan, vatandaşların kitaba daha kolay ulaşabilmesi için sokak kütüphanesini başlattıklarını söyledi.

HER EVDE BELEDİYEMİZİN KİTAPLARINDAN VAR

Mezitli'nin her bölgesine açtıkları kütüphanelerle kitap kenti haline geldiklerini ifade eden Başkan Tarhan, "Mezitli'de yaşayan her vatandaşımızın kitaba en kolay şekilde ulaşabilmesi için hayata geçirdiğimiz çok sayıda projemiz var. Öncelikle çocuklarımız arasında kitap okumayı teşvik etmek ve yaygınlaştırmak adına belediyemiz tarafından bastırılan binlerce kitabın dağıtımını yaptık. Hemen her evde Belediyemiz tarafından dağıtılan kitaplardan var. Bunun yanında Üniversite Caddesi üzerinde bulunan Gençlik ve Kültür Evimizi büyük bir kütüphane haline getirdik. Kafe Kütüphanemiz kitap okumanın yanında ders çalışmak ve kaliteli zaman geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olduğu bir mekan haline geldi. Torosların tepesinde Mihrican Yaylasında kır kütüphanesi açılmasını sağladık. Mezitli Belediyesi Sosyal Tesisleri içerisinde bulunan Down Kafe'yi de aynı zamanda büyük bir kütüphane haline getirdik. Bununla da yetinmedik, minik çocukların kitaplarla kaynaşması için Kitap Okuyan Çocuk Oyun Kitaplığı'nı açtık. Mezitli halkının buluşma noktası olan gönüllü evlerimizde yüzlerce kitabın yer aldığı kitaplıklar oluşturduk. Tüm Mezitlilileri kitap okumaya davet ediyorum" dedi.

FARKLI NOKTALARDA SOKAK KÜTÜPHANELERİNİ ÇOĞALTACAĞIZ

Kitapseverlere kentin farklı noktalarında modüler kitap okuma yerleri oluşturacakları müjdesini de veren Başkan Tarhan, “Mezitli’de oturan herkesin kitaba ulaşması için çalışma yapacağız. Başta üniversite öğrencileri olmak üzere, dileyen herkese kitap satışı izni vereceğiz. Bu insanlarımızın kitaba ulaşmasına destek sağladığı gibi sokak ekonomisine de katkı sunacak. İş arayan gençlerimize geçici bir çözüm yolu olacak. Zaman zaman bunun örneklerini gördük. Mezitli Kent Konseyimizin Çocuk Komitesi üyeleri sahilde kitap satarak, eğitime katkı olması amacıyla bağışladılar. Yine belediyemizin önünde yer verdiğimiz ilköğretim öğrencileri sattıkları kitaplarla okul ihtiyaçlarını karşıladılar. Down Sendromlu çocuklara destek için kitap satışları yapıldı. Düzenlediğimiz Kitap Festivali ile hem önemli şair ve yazarları kitapseverlerle buluşturduk hem de bu sektörün canlanmasına katkı sunduk” diye konuştu.

“MAALESEF OKUMAYAN BİR TOPLUMUZ”

Türkiye’nin dünya sıralamamasında en az kitap okuyan ülkelerden birisi olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “Toplumsal refahın artmasının tek yolu eğitim seviyesinin yükselmesidir. Gerçek anlamda demokrasi için toplum olarak daha aydın olmak zorundayız. Daha aydın olmanın yolu da önce çok okumaktan geçer. Maalesef okumayan bir toplumuz. Biz bu seviyeyi yükseltmeye çalışıyoruz. Yarınlarda her köşede bu kitap okuma kulübelerinden görebileceksiniz. Biz de farklı projelerimizle bunu pekiştireceğiz. Kültüre, sanata ve kitaba daha fazla yer vererek Mezitli’yi dünyada daha iyi yerlere taşıyacağız” şeklinde konuştu.

 
Bu haber 6433 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Musa Kazım Müldür
01-09-2019 12:57:00
Sayın Neşet Tarhan. Kültürel faalıyetlerınız takdırle karşılanmasına karşılık İnsan hayatını koruma ölnceliği hızmetlerinizden maalesef sınıfta kalmış durumundasınz. Bıldığınız gıbi ve kendi ifadelerınızle sınırları bellı olmayan, işğalci bır sıtenın yaya kaldırımı işgaline göz yumup Barbaros caddesi sakinlerini hayatı tehlıkeye maruz braktınız. Kaldfırım işgalleri maalesef mezıtli merkezınde de sıkça görülmektedir Ayrıca mezitli sakınlerinin canını yakan bır konu da sızlern Rotary Kulup faalıyetniz ROTARY KULUP MASONLAR arası dayanışmayı ön gören bır Amerikan kuruluşudur Bızlerin mıllı derneklerımız varken Masonların reklamını yapmanz hoş görülmemş bizleri incıtmiştir... Kıtap okuma alışkanlığı ancak huzurlu ülkelerde yaşayan insanlarda vardır Bızım ülkemızdeki huzursuz, hayatta kalma mucadelesi veren Karanlığı aydınlıga tercih eden ınsanlardan bunu bekleyemezsiniz. Saygılarımla.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI