Bugun...
Reklam
Reklam
LİPO BATARYALAR


Sezgin Ünver FlyCam Master
sezginunver@hotmail.com.tr
 
 

        Herkese merhabalar 
        Bu hafta da yavaş yavaş multicopterimizin bileşenlerini tanımaya devam ediyoruz. Sizlerden gelen mail ve yorumlar için öncelikle teşekkür ediyorum.    
        Multicopter  bileşenleri konusunda fazla detaya indiğim doğrultusunda bir takım yorumlarda bulunulan arkadaşlarım olmuş, bu arkadaşların bir an önce uçma hevesinde oluşlarından ötürü bu tür yorumlar yaptıklarını anlayabiliyorum. Ben işi adım adım öğrenmenin sizler için çok daha verimli olacağına inanıyorum. 
    Bir önceki  yazımda sizlerle kumanda sistemleri  hakkında bilgilerimi paylaşmıştım bu yazımda ise sizlere bataryalar  hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. 
     Bu yazımızdaki konu tamamı ile hayati tehlike içeren Lipo Bataryalar hakkındadır. Kesinlikle dikkatli okumanızı tavsiye ediyorum. Bilgisizce yada eksik bilgilerle kullanılan bataryaların bir çok acı sonuçlar doğurduğunu görmüş bulunmaktayız. Yanıcı ve de parlayıcı maddeler içeren bataryaların kesinlikle ciddi ekip ve ekipmanlarla kullanılmasını tavsiye ediyorum. 
Lipo Pil nedir ?
    Lityum ve Polimer kimyasallarından oluşturulmuş iki ayrı kimyasalın baş harfleri alınarak LiPO terimi üretilmiştir ve bu tür pillere denir. Elektrikli modelciliğin her dalında kullanılan bir pil türüdür. Modelcilik dışında bir çok elektronik cihazlarda da kullanılan bu piller çok yüksek akım çıkışlarına sahiptir.
    
         Lipo Piller hücrelerden oluşur. Her bir hücrenin nominal voltajı 3,7 volttur.


         Seri bağlı hücreler S harfi ile gösterilir. Bu durumda S harfinden önceki rakam hücre sayısını gösterir.  2S pil denildiğinde  3,7x2=7,4 Volt anlaşılır. 3S için ise 3,7x3=11,1 Volt anlaşılır. Bunun gibi birçok seri bağlanmış pil türü vardır. 


         Bunun haricinde 3S2P şeklinde de tanımlamalar yapılmıştır piyasada görebiliriz. 3S2P nin anlamı 3 adet seri bağlı pile aynı şekilde paralel bağlanmış bir grup daha pil olduğu anlamına gelir. Bu durumda voltaj değişmez ancak pilin akım değeri ikiye katlanır.

         Pilin bir hücresinin boş haldeki voltajı 3V, tam şarjlı halde voltajı 4,2V olmalıdır. Kullandığınız pilin herhangi bir hücresinin 3V altına düşmesi durumunda pilin ömrünü tamamlama riski vardır. Aşırı şarjın yani 4,20V dan fazla şarj etmenin de güvenlik açısından riskleri vardır.Lipo Pilleri Storage  yani saklama voltajı 3,7v olması gerekmektedir.

 Peki neden Lipo Pilleri tercih ediyoruz? 

     Lipo piller NiCd ve NiMH pillere göre çok daha fazla akım üretebilirler. Kıyaslama yapıldığında diğer pillere oranla daha hafiftirler bu da modelcilikte kullanımı açısından bir avantajdır. NiCd ve NiMH pillere göre kullanım süreleri daha uzundur.
İstenilen şekilde ve ölçüde üretilebilirler. 
Lipo Pilleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:
      Lipo Pillerin kullanımı yüksek oranda dikkat gerektirir Saklama koşullarına gelince, mümkünse serin, kuru ve karanlık bir ortamda muhafaza etmek gerekir.

      Eğer pilleri uzun süre kullanmayacaksanız yarım şarjlı olarak yani 3,60 ile 3,85 (hücre başına) volt arası değerlerde saklamanız pillerinizin ömrünü uzatacaktır. Zaten piyasada satılan bir çok Lipo Balans Şarj Cihazlarında (Storage mod) vardır. Bu seçeneği kullanarak pilimizi şarj edersek güvenli bir şekilde saklayabiliriz.

   Lipo Piller, verebileceklerinden fazla akım çekildiğinde çok ısınır ve şişerler. Bu sebeple kullanırken pilin kapasitesi aşılmaması yerinde olur. Aksi halde pilin ömrü biter ve kullanılamaz hale gelebilir. 

   Çok fazla şişmiş piller veya darbe almış şekli bozulmuş, dolayısı ile koruyucu kabının yırtılma riski olan piller kullanılmamalı ve uygun yöntemle imha edilmelidirler.
    
  LİPO PİLLER KESİNLİKLE KISA DEVRE YAPTIRILMAMALIDIR! Aksi halde hem pili kaybetme hem de güvenlik tehlikesi vardır.

Lipo Piller 3.7 voltun altına düşürülmemeli demiştik. Eğer piliniz ısınmış ise soğumasını bekleyerek yeniden şarj etmek gerekir. Tam şarjda 4,20 voltu geçmemek gerektiğini söylemiştik. Bunun için de endişelenmeye gerek yok çünkü Lipo Pil kullanımında balanslı şarj cihazı kullanmak zorunludur ve bu şarj cihazları pildeki hücrelerin herbirinin voltajı 4,20 volta ulaştığında o hücrenin şarjını durdurmaktadır. Bazı şarj cihazları voltaj değerini sizin değiştirmenize izin verebilirler. Böyle durumlarda hücre başına 4,20 voltu geçirmemeniz gerekir.Bu yazı 30339 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Mersin'in En Çok Neye İhtiyacı Var ?


YUKARI