Bugun...
Reklam
Reklam
AYZAMAN (CENGİZ)COŞKUNFIRAT’IN KALEMİDEN ZEYTİN DALI …!


Ayzaman COŞKUNFIRAT GÜNDEMDEN
ayzaman_coskunfırat@gmail.com
 
 

AYZAMAN (CENGİZ)COŞKUNFIRAT’IN KALEMİDEN

ZEYTİN DALI …!

Dilimizde “Geleceğin rotasını geçmiş belirler” diye bir söz vardır. Öyle ki geçmiş dönemde yapılan her türlü stratejik hareket, hata veya başarı genetik kot gibi sonraki nesil de vücut bulmaya devam eder. İşte bu bakış açısı ile olayları tahlil edebilmenin yolu geçmişin iyi incelenmesi ve yapılan hatalardan ders çıkarmaktır.

O güne kadar Avrupalının gözünde Türk’ler yenilmezdi !

Sadrazam Kara Ahmet Paşa Sultan IV. Mehmet’ti de sefere ikna etti. Macaristan’ın yanında Avusturya’nın karşısında 1683-1699 tam on altı yıl süren savaş da yenilen Osmanlı oldu. Karlofça Antlaşmasıyla yenilgi kabul edildi. O yenilmişti, korkulacak ülke değildi artık. Avrupalılar kiliselerinde şükür ayinleri yaptı. Parçalanmaya giden yola döşenen ilk tuğlaydı.

 93 harbiyle Kars, Ardahan Rus’lara bırakılmıştı. Enver Paşa  1915 de verilen toprakları geri almak için yazlık elbiseleriyle doksan bin Mehme’di Allahekber dağlarında beyaz Azrail’e teslim etti. Bu savaşın adı Sarıkamış’dı. İki savaş da da kurmaylık, strateji, bilgi ve deneyim ve geçmişten ders alma gibi yetersizliklerdi.

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında da; Başarının altında geçmişin hatalarını görmek, akıllı strateji askeri deha olmasıydı. Avrupa’nın en büyük askeri gücü karşısında başarı kazanarak bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin bayrağını sonsuza kadar bu topraklarda dalgalanması sağlandı.

Zeytin Dalı operasyonuna nasıl gelindi diye sorduğumuz da ; İktidarın dış politikada yapmış olduğu bir dizi politik hatayla dokuz yüz kilometrelik Suriye sınırımız, NATO‘da beraber olduğumuz stratejik ortak ABD tarafından silahlandırılan PKK-PYD terör örgütü  Afrin’e yerleştirip Arap ve Türkmenler topraklarında sürüldü. Rus’ya  için Deli Petro’nun sıcak denize inme hayalinin konulduğu sahneydi Süriye toprakları. Burnumuzun dibinde ki oluşum bu gün ve yarın için tehlikeydi. Devlet aklıda nihayet uluslararası tahammüller doğrultusun da tehdit sebebiyle operasyon hakkını kullandı. Operasyon ülkenin sınırlarında tehdit olarak görülen PKK-PYD ye karşı yapılmıştır.

Satranç tahtasında baş aktör olan ABD, Rus’ya, İsrail, Arapistan ve Avrupa’yla diplomatik ilişkilerde akıl ve ülke çıkarları en önde gelmeli, bu günün kararını alırken dünkü olanlara bakılmalı.  Bu yazı 82821 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Mersin'in En Çok Neye İhtiyacı Var ?


YUKARI