Bugun...
Reklam


YENİŞEHİR BELEDİYESİ BETEM ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE FARK YARATIYOR
MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİNİN HAYATA GEÇİRDİĞİ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROJESİ KAPSAMINDA KURDUĞU YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL ÖMER FARUK İLBİLGEN BECERİ TEMELLİ EĞİTİM MERKEZİ(BETEM) 3-6 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE KISA SÜREDE FARK YARATMAYA BAŞLADI

YENİŞEHİR BELEDİYESİ BETEM ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE FARK YARATIYOR
+ -
Reklam

MERSİN YENİŞEHİR BELEDİYESİNİN HAYATA GEÇİRDİĞİ ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ PROJESİ KAPSAMINDA KURDUĞU YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZEL ÖMER FARUK İLBİLGEN BECERİ TEMELLİ EĞİTİM MERKEZİ(BETEM) 3-6 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE KISA SÜREDE FARK YARATMAYA BAŞLADI.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Her çocuk için bireysel ve zenginleştirilmiş bir eğitim programının uygulandığı BETEM’de eğitim gören çocukların aileleri, çocuklarındaki gelişimi anlattı.

50.Yıl Mahallesinde çevre dostu binalara verilen LEED Sertifikası’na uygun olarak yapılan BETEM; hareket, sanat, bilim, drama, müzik ve tasarım atölyeleri ile bireysel eğitim programı, kişiye özel yemek menüleri, uyku odası ve narenciye ağaçlarının yer aldığı bahçesiyle çocuklar için hem eğitim ve hem de yaşam alanı olarak dikkat çekiyor. Eylül ayında açılışı yapılan ve kayıtların devam ettiği BETEM’de 12 lisans mezunu okul öncesi öğretmeni, psikolog, hemşire ve uzman diyetisyen ile çocukların gelişimleri yakından takip ediliyor. Yüz yıllık zeytin ağacının yer aldığı orta avlu etrafında tasarlanan BETEM’de eğitim alan çocukların aileleri de BETEM’in çocukları üzerindeki olumlu etkisini kısa sürede anladıklarını ifade ediyor.

Seda Özdemir, “Çocuğumuzun nelere ihtiyaç duyduğunu öğrendik”

O ebeveynlerden biri olan Seda Özdemir, BETEM’den önce Yenişehir Belediyesi’nin yine Erken Çocukluk Eğitimi Projesi kapsamında verdiği 0-3 Yaş Aile Eğitimine katıldığını söyledi. Aile eğitimleri ile çocuklarının neye ihtiyaç duyduğunu öğrendiklerini ve çocuğun bireyselliğini kabul ettiklerini ifade eden Özdemir, BETEM’in hizmete açılmasını da beklediklerini dile getirdi. Özdemir, “BETEM ilk açıldığında kayıt yaptırdık. Ben daha önce de Yenişehir Belediyesinin, Akademi’de hayata geçirdiği 0-3 yaş aile eğitimlerinden de yararlanmıştım. O zamandan beri BETEM’in kurulacağını ve açılacağı bize söylenmişti. Biz BETEM’i bekliyorduk. Marmara Üniversitesinden hocaların buradaki öğretmenlere eğitim vereceğinden haberdardık. Ulaş Barlas benim ilk çocuğum. Onun eğitimiyle ilgili sürekli bir araştırma içerisindeydik. 0-3 aile eğitimlerini alınca aklımdaki tüm sorular cevap buldu. Çocuğumla nasıl iletişim kurabilirim, daha verimli nasıl vakit harcayabilirim gibi. Anne ve baba olarak bu eğitimlerle çocuğumuzun bir birey ve özgür olduğunu fark ettik. Biz hep çocuğun bireysel bir öz benliği yok gibi düşünüyorduk yani genel olarak öyle. O eğitimlerden sonra onun bireyselliğini kabul ettik. Bize çok katkıları oldu. 0-3 yaş, anne ve çocukta bir lahusa dönemidir. Bu süreçte çocuğun nelere ihtiyaç duyduğunu öğrendik.” dedi.

Özdemir “Buraya geldikten sonra merak eden, konuşan ve soru soran bir çocuk olmaya başladı”

Çocuklarının BETEM’den eve mutlu döndüğünü vurgulayan Seda Özdemir, “BETEM’in fiziki özellikleri bence olabilecek en iyisi. Çocukların özgür bir alanda koşup oynaması gerekiyor. Bizim önceliğimiz geniş ve ferah alanlardı. Bana ‘Neden BETEM?’ diye soruyorlar. Çocuğum içine kapanık bir çocuktu. Buraya geldikten sonra merak eden, konuşan ve soru soran bir çocuk olmaya başladı. Bu benim için çok önemli. Buradan çocuğumun eve mutlu geliyor olması ve tekrar sabah uyandığında buraya gelme isteğinin olması benim için önemli. Ve bu da oldu. 0-3 yaş anneler ve çocuklar için çok önemli, buna inanan ve farkında olan bir başkanımız var. Bu bizim için çok önemli. Anne ve çocukları önemseyen bir başkanımız var, ben hep böyle söylüyorum. Niye derseniz. 0-3 yaştan itibaren bu çocuklarımızın yanında oldu. Mutlu anne mutlu çocuk gibi bir proje oldu. Ben gerçekten

0-3 yaş eğitimini bu kadar önemseyen bir belediye başkanımız olduğu için çok mutluyum. Eğitimlerin ve BETEM’in bu kadar güzel olmasının sebebi çocukları düşünen bir belediye başkanımızın olmasıdır. Desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Didem Sultan Pasin “Çocuğum sürekli benimle olduğu için başka insanlarla sosyalleşmeyi reddediyordu.”

Anne Didem Sultan Pasin ise çocuğunun BETEM’e geldikten sonra kolaylıkla sosyalleşmeye başladığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Başlangıcından beri BETEM projesini takip ediyordum. Ortak arkadaşlarım aracılığıyla değerli hocaların katkısını uzaktan gözlemleme imkânım olmuştu. BETEM’e değer katan tüm öğretmenlerin güzel bir süreçten geçmesi güven veriyor. Mersin’de diğer kreşlerde genellikle şöyle oluyor. Önceden yapılmış bir bina daha sonra kreşe çevriliyor. Buranın her aşamasının çocuklar için özel olarak planlandığını biliyor olmak ayrı bir sempati duymama neden oluyor. Çocuğum sürekli benimle olduğu için başka insanlarla sosyalleşmeyi reddediyordu. Buraya geldiğinden beri daha kolay sosyalleşiyor. Kendini buraya ait hissediyor. Önceki kreşte veda sahnelerimiz daha uzun sürerdi ve dramatikti. Şimdi daha kısa sürede bırakıyorum. Öğretmenlerini çok seviyor. Öğretmenleriyle mesajlaşmalarımızda her mesajdan sonra ‘seni seviyorum’ diye yazıyordu. Bir çocukta bunu oluşturabilmek çok güzel. Daha sosyal ve doğa ile iç içe olduğunu bilmek de çok güzel. Biliyorum ki çocuğum her gün bir kez olsun toprağa çıkıyor, doğayı görüyor.Yenişehir Belediyesi zaten Mersin’de hepimizin iyi olarak kabul ettiği bir belediye ama bu proje yemeğinden psikoloğuna kadar her şeyiyle, her aşamasıyla o kadar güzel ve kapsamlı ki. Birçok okulda psikolog var ve yemek veriliyor. Ama bu kadar özen hiçbir yerde yok. Yenişehir Belediyesine ve Başkanımız Abdullah Özyiğit’e bu proje için gerçekten çok teşekkür ediyorum
Bu haber 668 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI