Bugun...
Reklam
Siyasiler ve Sosyal Medya


Sedat Çavgun TEKNOLOJİ GÜNLÜĞÜ
scavgun@gmail.com
 
 

Yaklaşan seçim ile beraber siyasilerimiz artık online. Attıkları tweetler, gazetelere verdikleri demeçlerden daha çok yankı uyandırıyor. Atılan bir tweet, ya istifa nedeni ya da popülarite sebebi olabiliyor. Buda şunu gösteriyor ki, siyasal iletişimin de yeni kanalı Sosyal Medya olmuştur.

Siyasal iletişim, daha çok siyasilerle seçmen arasında, seçim mevsiminde alevleniyor. Ardından bu yüksek dozda sosyal medya kullanımı seçimlerden sonra düşüyor. Aslında mevsimlik bir kullanım bu… Sonra durağanlaşıyor.

Obama buna en güncel örnek. Bilindiği üzere Obama’nın başarısı, başkanlık seçimlerinde sosyal mecralara önem vermesi, siyasal iletişim süreçlerini ve seçim kampanyasını özellikle gençlerin algılarını etkileme üzerine kurmasıydı. Sosyal medya üzerinden seçim öncesi yürüttüğü kampanyalarla milyonlarca seçmene ulaşabildi.

Türkiye örneği üzerinden de gidersek, siyasi partilerin ve adayların sosyal medya performansları pek de iç açıcı değil. Çünkü hiç birisinin dijital bir seçim süreci yönetim rehberi bile yok. Aday adayları partiler tarafından yönlendirilemiyor. Durum böyle olunca sosyal medyada birçok aday ve aday adayı içerik katliamlarıyla tek başına seçim çalışmalarına girişiyor.
Peki siyasal iletişim süreçlerinde neden sosyal medya kullanılmalı ona değinelim?

Artık biliyoruz ki Facebook ve Twitter gibi sosyal ağların, toplumsal olaylarda kitleleri harekete geçirme gücü tartışılmaz. Sosyal medyanın siyasal iletişimde önemli bir araç haline gelmesinde bu gücün önemi büyük…

Siyasetçiler için önemli olan ulaşılan kitlenin genişliği ve geri bildirimlerin kolaylıkla elde edilebiliyor olması. Bu da seçim kampanyalarında sosyal medya kullanımının tercih edilmesini sağlıyor.

Propaganda döneminde sosyal medyayı nasıl kullanalım diye soracak olan siyasetçilere birkaç tavsiyelerimiz olacak:

– Unutmayın ki sosyal medya, gençler tarafından aktif olarak kullanılıyor. Ses tonunuzu gençlere ayarlı olarak yükseltebilirsiniz. Onların dünyasına özel kelimeler seçin.

– Aman ‘’seçilirsem bunu yapacağım, şunu gerçekleştireceğim’’ retoriğine girmeyin! Çünkü sosyal medya kullanıcısını elinde silah niteliğinde bir cümle var: Yav He He! ‘’Sorunları çözmek için var gücümle çalışacağım’’ diyebilirsiniz. Sorun tespiti ve çözüm önerilerinizi açıkça dile getirin. Açıklık ve netlik önemli.

– Paylaşımlarınızda daha çok sıcak, sempatik güler yüzlü bir tablo çizin.

– Metinlerde uzun cümleler kullanmayın. Sosyal medyanın mobil kullanım oranı daha çok olduğu için, yazdığınız cümleler kısa bir sürede okunup geçilecek şeylerden oluşmalı. Uzun cümleler kullanacaksanız bir blog sayfası oluşturun. Sosyal medyada da, o bloğun linkini paylaşın.

– Seçmenin bulunduğu bölgenin sorunlarını tespit etmeye dönük saha araştırmalarınızı sosyal medya da görsel olarak paylaşın. Görselliğe daha çok önem verin. İnstagram’ın revaçta olduğu bir dönemde instagram’ı aktif olarak kullanın.

– Afiş, billboard tasarımları için çektireceğiniz fotoğraflarda lütfen ufka bakarak poz vermeyin! Bir de ufka bakarak el sallamayın. Bu pozlar eskidi. Ayrıca bunu sosyal medyada paylaşmayın bunlar üzerine sayısız espri yapılabilir  : )

Seçilmediğiniz takdirde üzüleceğinize eminim. Paylaşımlarınızda ‘’sağlık olsun, önemli olan seçime katılmaktı, bir daha ki sefere’’ gibi geleneksel ifadeler yerine, ‘’ Ülkem için farklı mecralarda hizmet etmeye devam edeceğim.’’ gibi koltuk sevdalısı biri olmadığınızı ortaya çıkaracak ifadeler kullanın.Bu yazı 72171 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR

Mersin'in En Çok Neye İhtiyacı Var ?


YUKARI