Bugun...
Reklam


SOLİ POMPEİOPOLİS 10 ANTİK KENT ARASINDA YER ALDI
TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOSYAL İÇERİK PLATFORMU ONEDİO, GEZİ ROTALARININ LİSTE BAŞI VAZGEÇİLMEZ DURAKLARI ARASINDA MEZİTLİ’DE BULUNAN SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİNİ DE YAYINLADI

SOLİ POMPEİOPOLİS 10 ANTİK KENT ARASINDA YER ALDI
+ -
Reklam

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOSYAL İÇERİK PLATFORMU ONEDİO, GEZİ ROTALARININ LİSTE BAŞI VAZGEÇİLMEZ DURAKLARI ARASINDA MEZİTLİ’DE BULUNAN SOLİ POMPEİOPOLİS ANTİK KENTİNİ DE YAYINLADI.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 antik kent listesi yayınlayan Onedio, Soli Pompeiopolis’in az bilinmesine ve en fazla tahrip olmasına gerekçe olarak liman kenti olmasını gösterdi. Onedio listesinde Pompeiopolis Antik Kenti dışında Kibyra Antik Kenti, Teos Antik Kenti, Blaundus Antik Kenti, Patara Antik Kenti, Sagalassos Antik Kenti, Dara Antik Kenti, Labraunda Antik Kenti, Aigai Antik Kenti, Tripolis Antik Kenti de yer aldı.

“Gezi rotalarının vazgeçilmezi ve liste başı yerleri, antik kentler!” başlığı ile yayınlanan ve “Dünya var olduğundan bu yana bu topraklar birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Bu medeniyetlerin birçoğu yıkıldı, göçtü, gitti. Ama bıraktıkları miraslar günümüzde hala yaşıyor ve tarihe ışık tutuyor” ifadeleri ile tanıtımı yapılan paylaşımda Soli Pompeiopolis için şu ifadeler yer aldı:

“Soloi Pompeiopolis Antik Kenti, Mezitli/Mersin

Kilikya medeniyetine ev sahipliği yapmış Soloi, liman kenti özelliği taşıyor. Ancak liman kenti olması Soloi Antik Kenti'ne bazı dezavantajlar yarattı ve zamanla önemini kaybetmesine sebep oldu. Korsan yağmalamaları bu dezavantajlardan sadece biri. Zayıflayan kenti sonrasında Roma İmparatorluğu ele geçirdi. Kenti ele geçiren ordunun başındaki Pompeius'un adı daha sonra kente verildi. Kentin içerisinde bulunan nekropol, tiyatro ve kent duvarları gibi yapılar ziyaretçilerin ve ziyaret etmek isteyenlerin ilgisini çekiyor”

Onedio tarafından, “Hem yurt dışından hem de yurt içinden birçok ziyaretçinin ayak bastığı antik kentler, tarihin tozlu sayfalarını tekrar açıyor. Tarihin bu inanılmaz kalıntılarını siz de dünya gözüyle görmek istiyorsanız, başlayalım!” şeklide listelediği antik kentler arasında Soli Pompeiopolis’in yanında;

Kibyra Antik Kenti - Gölhisar/Burdur, Teos Antik Kenti -Seferihisar/İzmir, Blaundus Antik Kenti - Ulubey/Uşak, Patara Antik Kenti-Kaş/Antalya, Sagalassos Antik Kenti -Ağlasun/Burdur, Dara Antik Kenti - Artuklu/Mardin, Labraunda Antik Kenti - Milas/Muğla, Aigai Antik Kenti – Yunus Emre/Manisa, Tripolis Antik Kenti - Buldan/Denizli antik kentleri de mutlaka görülmesi gereken yerler tavsiyesinde bulunuldu.
Bu haber 551 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI