Bugun...
Reklam


SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”
TÜRKİYE’DEKİ ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDEDİKLERİNİ ÖNE SÜREN HEKİMLER, DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEK İSTEMEDİKLERİNİ SÖYLEYEREK, SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇALIŞMA KOŞULLARINDA İYİLEŞTİRME ÇAĞRISINDA BULUNDU.“ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”

SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”
+ -
Reklam

TÜRKİYE’DEKİ ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDEDİKLERİNİ ÖNE SÜREN HEKİMLER, DAHA FAZLA BEDEL ÖDEMEK İSTEMEDİKLERİNİ SÖYLEYEREK, SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇALIŞMA KOŞULLARINDA İYİLEŞTİRME ÇAĞRISINDA BULUNDU.“ÇÖKEN SAĞLIK SİSTEMİNİN BEDELİNİ ÖDÜYORUZ”

Mersin Tabip Odası ve Ses Mersin Şubesi üyesi bir grup sağlık çalışanı Toros Devlet Hastanesi önünde bir araya gelerek, bakanlığa çağrıda bulundu. Tabip odası Başkanı Mehmet Antmen, “İlk resmî vakanın açıklandığı 11 Mart 2020’den bugüne 19 ayını geride bıraktığımız Covid-19 pandemisinin yıkıcı etkisini yaşamaya devam ediyoruz. Kuşkusuz geride bıraktığımız bu süreçte pandemiden en çok etkilenen sağlık emekçileri oldu. İktidarın sağlık emekçilerini ve toplumu yok sayan anlayışı nedeniyle önlenebilir bir hastalıktan yüzlerce arkadaşımızı kaybetti” dedi

“SORUNLAR SALGINLA DAHA DA DERİNLEŞTİ”

Tüm pandemi süreci boyunca hekimler ve sağlık çalışanlarının uygun olmayan çalışma koşullarında uzun süre çalışmak zorunda kaldığını hatırlatan Antmen, “Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, iktidarın bilimsel bilgiye dayanmayan, şeffaflıktan uzak, yerel dinamikleri gözetmeyen, eksik, yanlış ve tutarsız uygulamalarının bedelini biz sağlıkçılar hayatlarımızla ödedik/ödüyoruz. Pandemi sürecinde öncelikli planlama birinci basamakta yapılması gerekirken; bu yapılmadı ve salgın hastanelerde karşılandı. Bu plansızlığın sonucu olarak sağlık çalışanlarının iş yükü arttı, çok sayıda sağlık emekçisi hastalığa yakalandı. Uzun saatler kesintisiz çalışma, sık nöbet tutma, her 5 dakikada bir muayene, yoğun iş yükü, şiddete maruz kalma çalışma alanımız olan sağlık kurumlarının olağanı haline geldi.  Pandemi öncesinde de karşı karşıya kaldığımız bu sorunlar salgınla birlikte daha da derinleşti, çalışma koşullarımız daha kötü hale geldi” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK BAKANLIĞI HAZIRLIK YAPMA GEREĞİ DUYMADI”

Sağlık Bakanlığı’nın çalışma alanlarında Covid-19’a ilişkin gerekli önlemleri almadığını Antmen, “Temel insan hakları arasında yer alan güvenli ortamlarda çalışma hakkı; bu süreçte ihlal edildi. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, uygun çalışma ortamı, uygun çalışma süresi, izin ve dinlenme hakkı, uygun işte çalıştırılma, adil ücret ve örgütlenme hakları salgın döneminde göz ardı edildi. Türkiye’nin komşu ülkelerinde vakalar ve ölümler hızla artarken Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında salgın hazırlığı yapma gereği duymadı. Vakalar uzunca bir süre gizlendi ve sağlık çalışanları bulaş riskiyle karşı karşıya bırakıldı” şeklinde konuştu.
Bu haber 322 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI