Bugun...
Reklam


ÖĞRETMENLER ATAMA BEKLİYOR SON 23 YILIN EN DÜŞÜK ATAMASI”
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER 40 BİN EK ATAMA İSTİYOR“107 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR” SINAVA GİREN ÖĞRETMENLERİN SADECE %4,61’İ ATANMIŞ OLACAK

 ÖĞRETMENLER ATAMA BEKLİYOR  SON 23 YILIN EN DÜŞÜK ATAMASI”
+ -
Reklam

SON 23 YILIN EN DÜŞÜK ATAMASI”
ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER 40 BİN EK ATAMA İSTİYOR“107 BİN ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR” SINAVA GİREN ÖĞRETMENLERİN SADECE %4,61’İ ATANMIŞ OLACAK

Atanamayan Öğretmenler Platformu, Türkiye genelinde üyeleriyle birlikte Kızılay’ a kan bağışında bulundu. Sosyal sorumluluk ve farkındalık yaratmak adına faaliyetlerini gerçekleştiren üyeler, 2020 KPSS sonuçlarına göre 20 bin atamanın yetersizliğine dikkat çekti ve ek olarak 40 bin atamanın gerekli olduğunu vurguladı.
Atanamayan Öğretmenler Platformu, Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2020 KPSS sonuçlarına göre yapacağı 20.000 atamanın yetersizliğine ve ek 40.000 atamanın gerekliliğine dikkat çekmek için Türkiye genelinde Kızılay kan bağışı merkezlerinde farkındalık yaratmak adına bağışta bulundu. 

“SON 23 YILIN EN DÜŞÜK ATAMASI”
Platform tarafından yapılan açıklamada yapılan 20 bin atamanın son 23 yılın en düşük atama sayısı olduğuna dikkat çekildi. 
Açıklamada, “2020 KPSS’ de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu, sadece karma alım yıllarının değil, son 23 yılın en düşük atama sayısıdır. Devletimizin, bizi öğrencilerimizle kavuşturacağını düşünerek aylarca bekledik. Fakat yapılacak 20 bin öğretmen ataması, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un her seferinde söylediği 40 bin üzeri atama için çalışıldığına dair sözleriyle ters düşmüştür. Biz atama bekleyen öğretmenleri, maalesef hayal kırıklığına uğratmıştır. Üstelik yapılacak olan 20 bin atama, bu sene emekli olan ve haziranda emekli olacak öğretmenlerin oluşturduğu kadro boşluğunu doldurmayacak, verilen atamanın öğretmen açığını kapatma noktasında da hiçbir etkisi olmayacaktır” ifadeleri kullanıldı. 

“SINAVA GİREN ÖĞRETMENLERİN SADECE %4,61’İ ATANMIŞ OLACAK”
“Öğretmenler, onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak” sorusu yöneltilen açıklamada, “432.753 öğretmenin girdiği 2020 KPSS sonuçlarına göre, atama sayısı 20 binde kalırsa sınava giren öğretmenlerin sadece %4,61’i atanmış olacak. Yani her yüz öğretmenden sadece dördü öğrencilerine kavuşmuş olacak. Her sene değişen sıralama kriteri ve kontenjan anlayışı yüzünden geçmiş yıllara göre atanabilecek sıralamaya sahip öğretmenler, bu sene atama sayısının yetersiz olması sebebiyle kontenjan dışı kalmıştır. Bu durum bazı branşlarda yüzde 30, bazı branşlarda yarı yarıya azalma yaratırken, bazı branşlarda Türkiye birincilerinin dahi ataması yapılmamıştır” denildi. 

“107 BİN ÖĞRETMEN 
AÇIĞI VAR”

“Ülke genelinde 107.909 öğretmen açığı vardır ve ayrıca okullarda 80.583 kişi ücretli öğretmen olarak çalışmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sadece 37 bini Eğitim Fakültesi mezunuyken, 35 bini lisans, 8 bini ön lisans mezunudur. Ücretli öğretmenlik başlı başına vahim bir durumdur. Kendi mesleği dışında markette, tekstilde, inşaatta, tarlada ve birçok farklı meslekte geçimini sağlamak için çalışmak zorunda kalan binlerce ‘‘gerçek’’ öğretmen görev beklerken; o öğretmenlerin yerine öğretmenlikle alakası olmayan bölümlerden mezun olan kişilerin, ücretli öğretmen adı altında çalıştırılması, olayın vahametini daha da artırmaktadır. (Slogan: Ücretli kölelik istemiyoruz.) Hangi öğrenci, hangi veli, ücretli öğretmenlik adı altında geçici çalışan ve üstelik asıl mesleği de öğretmenlik olmayan bireyleri sınıfta görmek ister? Biz öğretmenler öğrencilerimizi istiyoruz, öğrenciler ve veliler de öğretmenlerini istiyorlar. Öğretmenler işsiz, öğrenciler öğretmensiz kaldıkça Türkiye geleceksiz kalacaktır.  İşte bu yüzden, 2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesi şarttır. Çünkü öğretmenin yeri okuldur.”
Bu haber 423 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI