Bugun...
Reklam
Reklam


MEZİTLİDE’DE ALEVİLER HIZIR LOKMALARINI PAY ETTİ
Hızır ayı ile ilgili konuşma yapan Mersin Alevi Kültür Derneği Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç’da “ lokmanın verilmesinde büyük çabası olan Hazreti Hızır sadece Alevilerin, Sünnilerin, ya da İslam alemin değil, cümle dünyada mazlum olan herkesin imdadına yetişen bir velidir

MEZİTLİDE’DE ALEVİLER HIZIR LOKMALARINI PAY ETTİ
+ -

MEZİTLİDE’DE ALEVİLER HIZIR LOKMALARINI PAY ETTİ

 Düzenlenen etkinliğe Mezitli Belediyesi Başkanı  Neşet Tarhan, Toroslar Alevi Kültür dernekleri Şube başkanı  Hüseyin Değerli (AKD) Genel Sekreteri Ali Özveren  Mezitli CHP İlçe başkanı A.Serkan Tuncer,  CHP Akdeniz İlçe başkanı Ünal Uyar , Mezitli CHP Kadın Kolları CHP il ve ilçe yöneticileri ile Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri katıldı.

Üç günlük Hızır orucunun ardından inşaatı devam eden  Mezitli cem evinde Hızır lokmasında canlar bir araya geldiler. Alevi dedesi Kazım   Açıktepe’nin  lokma duası ardından, Gazeteci Yazar Haydar Coşkunfırat; Hızır ayının önemine dikkat çekerek bu ay boluk bereket, paylaşma ayıdır dedi.

Hızır ayı ile ilgili konuşma  yapan Mersin Alevi Kültür Derneği Mezitli Şube Başkanı Ferdi Koç’da “  lokmanın verilmesinde büyük çabası olan Hazreti Hızır sadece Alevilerin, Sünnilerin, ya da İslam alemin değil, cümle dünyada mazlum olan herkesin imdadına yetişen bir velidir. Hazreti Hızır Aleyhisselam, insanları bütün farklılıkları ve renkleri düşünceleri ile 72 milleti bir nazar ile gördüğü en son zirve noktasıdır. Bu farklılıkların ve güzelliklerin bugün burada yaşanmasına neden olan HZ Hızırdır dedi.

 Öte yandan Mezitli belediye başkanı Neşet Tarhan  ise yaptığı konuşmada “Alevi inancının yüce pirleri boz atlı Hızırın ölümsüzlüğüne inanaç günümüze kadar süre gelmiş. Çünkü, umutsuzlara umut kapısını açtıran insanlara kederi unutturup güldüren Bozatlı Hızır’dır.  Hızır, her muradı veren her haneye giren her derde derman olan, halden anlayan kanaatkar olan, seven sevilen bir damla su gibi gönüllere düşen, mum gibi yanıp aydınlatan aşk gibi sevdalandıran, yola düşüren, zoru başaran dağları aşıran, düşmanı şaşıran, çiğ lokmayı pişiren, boşalanı dolduran, her makamda oturan, gam kederi unutturan, abu hayat suyundan içip edebi olandır. Bozatlı Hızır cümle canların hanelerine mihman olsun” dedi.

 Etkinlik kapsamına gelen davetlilere Pilav, Kavurma, ayran dağıtılmasının ardından  Mezitli THM.Nefes Gurubu deyiş ve ezgileriyle beğeni kazandı.
Bu haber 1580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI