Bugun...
Reklam
Reklam


MEZİTLİ’DE ÇOK SAIDA İŞ YERİ KAPANDI.
MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN’IN DÜZENLİ OLARAK YAPTIĞI ESNAF GEZİSİ EKONOMİDE YAŞANAN TABLOYU DA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ. ÇOK SAYIDA İŞYERİ, MAĞAZA VE KÜÇÜK DÜKKÂNIN YAŞANAN KRİZ SONRASI KEPENK İNDİRMESİ YA DA AÇMAMAYI TERCİH ETMESİYLE KARŞILAŞTI.

 MEZİTLİ’DE  ÇOK SAIDA İŞ YERİ KAPANDI.
+ -

MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANI NEŞET TARHAN’IN DÜZENLİ OLARAK YAPTIĞI ESNAF GEZİSİ EKONOMİDE YAŞANAN TABLOYU DA GÖZLER ÖNÜNE SERDİ. ÇOK SAYIDA İŞYERİ, MAĞAZA VE KÜÇÜK DÜKKÂNIN YAŞANAN KRİZ SONRASI KEPENK İNDİRMESİ YA DA AÇMAMAYI TERCİH ETMESİYLE KARŞILAŞTI.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT
Güne ilçenin farklı bölgelerinde bulunan esnafları gezerek başlayan Başkan Tarhan, çok sayıda işyeri, mağaza ve küçük dükkânın yaşanan kriz sonrası kepenk indirmesi ya da açmamayı tercih etmesiyle karşılaştı. Açabilen esnaflar ise, personel sayısında azaltma, dönüşümlü çalışma ya da giderleri minimum seviyeye indirme gibi ek tedbirler almaya çalışıyor.

Başkan Tarhan’la yaptıkları sohbette tablonun her geçen gün kötüye gittiğine vurgu yapan esnaf, işyerini açmamanın çoğu günler daha büyük kazanç anlamına geldiğini söyledi. Giderlerin astronomik oranda arttığından dert yanan esnaf, “Giderlerin artmasının yanında vatandaşın alım gücü son derece düştü. İnsanlar artık çarşıya pazara bile çıkmaz oldu. Hiç siftah yapmadan akşam eden arkadaşlarımız var. Bunu siyasi bir alana çekmenin anlamı da yok. Ya açmıyoruz ya da giderleri minimuma indirmenin yollarını arıyoruz. Bölgede onlarca işletme maalesef personel sayısında azalmaya ya da personelle anlaşarak dönüşümlü çalışmaya başladı” dediler. 

Esnaf gezisi sırasında karşılaştığı tablonun son derece üzücü olduğunu belirten Başkan Tarhan yaptığı değerlendirmede, “Saat 09.30 olmasına karşın çok sayıda işletmenin henüz açılmadığını gördük. Açık olan yerler ya fırınlar ya da küçük işletmeler. Zaten açanlar da çalışan sayısında azaltmaya gitmiş, enerji tüketiminde kısıtlamaya gitmiş. Çalışan birkaç kişinin de temizlik yapan başka ülkelerden gelen misafirlerimiz olduğuna tanık olduk.  Bu iyi bir tablo değil. Mezitli’nin en büyük caddesinde, ekonominin en fazla işlediği bir bölgede durum buysa demek ki durum son derece vahim. Mezitli kadar gelişmemiş yerleşim yerlerinde, ilçelerde esnafımızın durumu daha kötü demektir” ifadelerini kullandı.

Ortaya konulan tablonun önlenmesi için acil çözümler üretilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Bu bir gerçek. Bunu artık herkes kabullendi. Ekonomik sıkıntı var. Önyargılı davranan bazı kesimlerin dışında bu gerçeğin herkes farkında. Bize düşen bunun ötesinde ne yapmak gerektiği. Biz belediyeciler yeni bir yönetim anlayışını, siyasilerin yeni bir siyaset anlayışını ortaya koyması gerekiyor. Önümüzdeki süreç bu anlamda önemli. Birleşmeler önemli, dayanışma önemli. Yukarıda başlatılan siyasi partiler arasındaki birleşme ve dayanışmanın alt kademelerde de ete kemiğe bürünmesi gerekiyor. Daha çok uzun yol almamız gerekiyor. Çünkü her yaptığımız esnaf gezimizde bu tablo değişmiyor. Hatta daha da kötüye gidiyor. Hep birlikte bu kötü gidişe dur dememiz gerekiyor” diye konuştu.

 

 
Bu haber 3744 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI