Bugun...
Reklam
Reklam


MERSİN’İN KURTULUŞ COŞKUSUNU SOKAKLARDAN SALONLARA TAŞIDI
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ‘102 YILDIR SEVDİĞİMİZ CÜMLE: ÖZGÜR MERSİN’ SLOGANIYLA MERSİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102. YIL DÖNÜMÜNDE BİR DİZİ PROGRAM DÜZENLEDİ. MERSİN İÇİN İLK KEZ MARŞ BESTELENDİ

MERSİN’İN KURTULUŞ COŞKUSUNU SOKAKLARDAN SALONLARA TAŞIDI
+ -

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, ‘102 YILDIR SEVDİĞİMİZ CÜMLE: ÖZGÜR MERSİN’ SLOGANIYLA MERSİN’İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 102. YIL DÖNÜMÜNDE BİR DİZİ PROGRAM DÜZENLEDİ. MERSİN İÇİN İLK KEZ MARŞ BESTELENDİ

(YETİŞ HALK HABER)HAYDARCOŞKUNFIRAT

Sabah saatlerinde Mersin sokaklarında büyük bir coşkuyla başlayan kutlamaları Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’na taşıyan Büyükşehir, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu (MEDEKA) ve Mersin Kent Konseyi işbirliğinde Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun gösterisi ve söyleşilerle Mersin tarihini yeniden hatırlattı.

Mersin için ilk kez marş bestelendi

Mersin için ilk kez bestelediği Mersin Marşı’nı bu etkinlikle duyuran Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümünde Öğretim Görevlisi Dr. Duygu Deniz Demirel, Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun seslendirdiği marşı Mersin’e ve Mersinlilere armağan etti.

Özdülger: “Bu güzel zeminde bir arada olmanın gururunu yaşıyoruz”

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Mersin’in kurtuluşunun yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bundan 102 yıl önce 3 Ocak 1922’de Mersin halkı esarete hiçbir zaman boyun eğmeyeceğini göstermiş, bağımsızlık meşalesini bir daha sönmemek üzere yakmıştır. Mersinliler bağımsızlık destanının yazılmasında rol alan önemli kahramanlardandır. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve dönemin özgürlük ruhunu kendimize rehber olarak aldık. Mersin’in tarihinin, kültürünün ve hoşgörüsünün büyük bir kazanç ve zenginlik olduğunun bilinciyle bu güzel şehirde bir arada olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi. Sivil Toplumun Sesi Korosu’nun çok önemsediklerini ve kıymet verdiklerini vurgulayan Özdülger, “MEDEKA ve Mersin Kent Konseyi’nin iş birliğiyle güzel bir çalışma gerçekleştirdiler. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bir arada olmanın mutluluğu ve gücünü yaşıyoruz. Bu beraberliğin her zaman devam etmesini diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Demirel: “Amacımız, Mersin’in en güzel sesi olmak”

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümünde Öğretim Görevlisi Doktor Duygu Deniz Demirel,  dinletiyi özellikle böyle anlamlı bir günde gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Koro ile Mersin’in en güzel sesi olmak istediklerini kaydeden Demirel, “Müzik aracılığı ile kentimiz ve Türkiye için en güzel ses olma hayalindeyiz. Daha üç aylık yeni bir koroyuz. Bu üç ayda birçok türküler ve Mersin Marşı da dahil olmak üzere geniş bir repertuar hazırladık” diye konuştu.

“Bu projenin en güzel çıktısı Mersin Marşı oldu”

Demirel, ilk kez seslendirdikleri Mersin Marşı’nın sözü ve müziğinin kendisine ait olduğunu belirterek, “Bir arkadaşım; ‘Neden hep İzmir Marşı söyleniyor? Mersinimizin marşı yok mu?’ dediğinde ‘haklısın’ dedim, yazdım. Mersinimizi anlatan bir marş. Daha anlamlı olur diye 3 Ocak’a denk getirmek istedim. Bana kalırsa Sivil Toplum Korosu’nun ve bu projenin en güzel, en anlamlı çıktısı bu marş oldu. Mersinimize hediye ettim. Bundan sonra sahip çıkması gereken Mersinlimiz, kuruluşlar, kurumlar” ifadelerini kullandı.
Bu haber 2816 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI