Bugun...
Reklam


MERSİN BALIKÇI ESNAFI MECLİS GÜNDEMİNDE
HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. RIDVAN TURAN, MERSİN BALIKÇI ESNAFI’NIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI. BALIKÇILIK SEKTÖRÜNDE ARACILARIN DAHA FAZLA RANT ELDE ETMESİNİ ÖNLEYECEK HERHANGİ BİR ÇALIŞMASI VAR MIDIR

MERSİN BALIKÇI ESNAFI MECLİS GÜNDEMİNDE
+ -
Reklam

HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ DR. RIDVAN TURAN, MERSİN BALIKÇI ESNAFI’NIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI. BALIKÇILIK SEKTÖRÜNDE ARACILARIN DAHA FAZLA RANT ELDE ETMESİNİ ÖNLEYECEK HERHANGİ BİR ÇALIŞMASI VAR MIDIR

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan önergesinde “Mersin’de balıkçılık sektöründe ticaret yaparak geçimini sağlayan balıkçı esnafı, ciddi zorluk çeken esnaflarımızın başında gelmektedir. Mersin balıkçı esnafıyla yaptığımız görüşmelerde balıkçılar, içinde bulundukları sorunları ve çözüm önerilerini anlatarak balık alım tesisinin yenilenmesi konusunda Bakanlıktan adım atılmasını beklemektedir. Balıkçı esnafı, daha iyi koşullarda çalışmak ve hizmet etmek için balıkçıların barınacağı yerler istemekte ve soğuk hava deposu ve buz üretim makinelerinin yeni teknolojilerle yenilenmesinin kendilerinin daha iyi hizmet vermeleri açısından önemli olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca balık ticaretinde aracıların ortadan kalkması ve doğrudan alım satım ilişkilerinin kurulması için yeni bir yasal düzenleme talep etmektedir. Balıkçı esnafı, ticaret yapabilmek ve ticaret hacimlerinin genişletilmesi konusunda devlet bankalarının kendileri için kredi ve ödeme kolaylığı sağlamasını istemektedirler.” dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

1)            Mersin Balıkçı esnafının taleplerine ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişim olacak mıdır?

2)            Balıkçı esnafının, balık alım tesislerinin yenilenmesinden soğuk hava deposunun yenilenmesine kadar birçok talebi yer almaktadır. Bu taleplerden hangileri Bakanlığınız tarafından karşılanmıştır?

3)            Bakanlığınızın balıkçılık sektöründe aracıların daha fazla rant elde etmesini önleyecek herhangi bir çalışması var mıdır?

4)            Bakanlığınızın ekonomik kriz ve pandemi sürecinde balıkçı esnafının çalışma koşullarının iyileştirilmesine ilişkin herhangi bir çalışması var mıdır?

5)            Balıkçı esnafının içinde bulunduğu ekonomik zorluklara ilişkin Bakanlığınızın herhangi bir destekleme çalışması olacak mıdır?

 

 
Bu haber 2148 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI