Bugun...
Reklam
Reklam


KAYYUMLAR GİDECEK HESAP SORULACAK
KAYYUMLAR GİDECEK HESAP SORULACAK 2 OCAK 2021 TARİHİNDE ÜNİVERSİTE BİLEŞENLERİNİN İRADESİ YOK SAYILARAK KAYYUM REKTÖR OLARAK ATANAN MELİH BULU’YA KARŞI 4 OCAK 2021 TARİHİNDE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DEMOKRATİK TEPKİYE DÖNÜŞEN BOĞAZİÇİ DİRENİŞİNE EĞİTİM-SEN MERSİN ÜNİVERSİTESİ TEMSİLCİLİĞİ, EĞİTİM-SEN MERSİN ŞUBESİ DESTEK VERDİ.

KAYYUMLAR GİDECEK HESAP SORULACAK
+ -
Reklam

 2 OCAK 2021 TARİHİNDE ÜNİVERSİTE BİLEŞENLERİNİN İRADESİ YOK SAYILARAK KAYYUM REKTÖR OLARAK ATANAN MELİH BULU’YA KARŞI 4 OCAK 2021 TARİHİNDE EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR DEMOKRATİK TEPKİYE DÖNÜŞEN BOĞAZİÇİ DİRENİŞİNE EĞİTİM-SEN MERSİN ÜNİVERSİTESİ TEMSİLCİLİĞİ, EĞİTİM-SEN MERSİN ŞUBESİ DESTEK VERDİ.

Bir yıl içerisinde Boğaziçi Üniversitesi sadece onurlu bir direnişe sahne olmadığının altını çizen Mersin Eğitim-Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül “Ne yazık ki siyasi tarihimize damgasını vuran baskılar, yasaklar, keyfi ve hukuksuz uygulamalar da Boğaziçi Üniversitesi’ni abluka altına aldı.” İfadelerini kullandı.

 4 Ocak 2021 tarihinde öğrencilerin demokratik tepkilerini göstermek için kampüse girmeye çalışması, üniversite kapılarına vurulan kelepçelerle engellenmeye çalışıldığını söyleyen Sümbül “Mezunundan akademisyenine, öğrencisinden idari ve teknik personeline kadar üniversitenin tüm bileşenlerinin muazzam enerjileri ve yaratıcılıkları yoğun bir şiddete maruz kaldı. Kayyum Rektör Melih Bulu, YÖK’ü de yanına alarak usulsüz atamalarla üniversitenin iradesine karşı kendisini dayattı. Atadığı rektör yardımcısını, dekan vekili olarak atayarak üniversitenin senatosunda bir kişinin hem rektör yardımcısı hem Sosyal Bilimler Enstitüsü müdür vekili, hem de Fen Bilimleri Enstitüsü müdür vekili olarak yer almasını sağladı.” dedi.

Naci İnci’nin güven oylamasından istenmeyen kişi ilan edildiğinin altını çizen Sümbül “Bir gecede geldiği gibi giden Melih Bulu’nun yerine ise ikinci kayyum Mehmet Naci İnci atandı. Üstelik Naci İnci, üniversite bileşenlerinin katıldığı “güven oylamasında” %95 oy oranıyla istenmeyen kişi ilan edilmişti. Her fırsatta milli irade söylemine sarılanların, kendilerinin makbul görmediği durumlarda seçime, demokrasiye ve çoğulculuğa nasıl düşman kesildiklerini bir kez daha gösteren bu süreçte elbette hukuksuzca hedef alınanlar oldu.” şeklinde konuştu.

Yapılan direnişle ilgili konuşmasını devam eden Sümbül “Siyasi hesaplarla haksız ve hukuksuz biçimde işten atılan, ders vermesi engellenen akademisyenler; demokratik tepkilerini gösterdiği için “terörist” ilan edilen, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrenciler üniversitenin tüm bileşenlerinin daha fazla birbirine kenetlenmesine, daha coşkulu ve kararlı bir duruş sergilemesine yol açtı.” dedi. Eğitim Sen olarak Cumhurbaşkanı tarafından hedef gösterilip kayyum rektör tarafından şikâyet edilen, bu nedenle de siyasi hesaplarla cezaevine gönderilip arkadaşlarından, ailesinden ve eğitim hayatından hukuksuzca koparılan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen’in serbest bırakılmasını talep etti.

” Ayrıca Sümbül “Hukuksuzca işten atılan iş yeri temsilcimiz Can Candan’ın görevine iade edilmesini, sözleşmesi yenilenmeyen Mohan Ravichandran’ın sözleşmesinin yenilenmesini, dersleri kapatılan Feyzi Erçin, Özcan Vardar ve Seda Binbaşgil'e derslerinin iade edilmesini, üniversitelerde rektör atama uygulamasına son verilmesini, üniversitelerin yönetim modelinin, akademisyenlerle sınırlı olmayan, üniversitenin tüm bileşenleriyle birlikte planlanan ve yönetilen, kamusal finansmana dayalı ve kamusal denetime açık, demokratik-katılımcı ve özerk bir yapıya kavuşturulmasını.” talep etti. Kararlılıklarını sürdürdüklerini ifade eden Sümbül “Türkiye’nin dört bir yanından tüm örgütlü gücümüzle, Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanında olduğumuzu vurguluyor, insan, toplum, doğa yararına bir üniversite için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Bu haber 439 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI