Bugun...
Reklam
Reklam


KADINLARIMIZ ŞİDDET GÖRMESİN KADINLARIMIZ ÖLMESİN
CHP MERSİN İL KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜLŞAH YILDIRIM BERABERİNDE YÖNETİM KURULU ÜYLER VE BİR GURUP PARTİLİLERLE GEÇEN HAFTA ESİ TARAFINDA ÖLDÜRÜLEN ZEYNEP ‘İN ERDEMLİDEKİ AİLESİNİ ZİYARETE BULUNDULAR BAŞKAN YILDIRIM OYSA BUGÜN ÜLKEMİZDE HER GÜN BİR KIZ KARDEŞİMİZ, EVLİ OLDUĞU ERKEK, ESKİDEN EVLİ OLDUĞU ERKEK, BABASI, AĞABEYİ, AKRABASI, SEVGİLİSİ YA DA HİÇ TANIMADIĞI BİR ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR DEDİ.

KADINLARIMIZ ŞİDDET GÖRMESİN KADINLARIMIZ ÖLMESİN
+ -

CHP MERSİN İL KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜLŞAH YILDIRIM BERABERİNDE YÖNETİM KURULU ÜYLER VE BİR GURUP PARTİLİLERLE GEÇEN HAFTA ESİ TARAFINDA ÖLDÜRÜLEN ZEYNEP ‘İN ERDEMLİDEKİ AİLESİNİ ZİYARETE BULUNDULAR BAŞKAN YILDIRIM OYSA BUGÜN ÜLKEMİZDE HER GÜN BİR KIZ KARDEŞİMİZ, EVLİ OLDUĞU ERKEK, ESKİDEN EVLİ OLDUĞU ERKEK, BABASI, AĞABEYİ, AKRABASI, SEVGİLİSİ YA DA HİÇ TANIMADIĞI BİR ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜYOR DEDİ.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

CHP MERSİN İL KADIN KOLLARI BAŞKANI GÜLŞAH YILDIRIM Zeynep ‘in evinde yaptığı açıklamada Bugün, Zeynep kız kardeşimiz, 17 yaşında rahminde bebeğiyle eşi tarafından öldürüldüğü için buradayız. 1 hafta önce, 1 Eylül Dünya Barış gününde öldürüldü Zeynep… Öncelikle kadını yaşatmalı, kadın erkek eşitliğini sağlamayız ki dünyaya barış gelsin. Oysa bugün ülkemizde her gün bir kız kardeşimiz, evli olduğu erkek, eskiden evli olduğu erkek, babası, ağabeyi, akrabası, sevgilisi ya da hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürülüyor.

Zeynep’in cinayete kurban gitmesi öncelikli meselemiz olsa da, onun 17 yaşında olması da bu ülkede 18 yaş altı çocuk evliliklerin olduğunu göstermekte. Zeynep’in çoğunluk yaşıtları gibi bugün okuyor, üniversite sınavlarına hazırlanıyor olması gerekirdi. Eğer okusa, meslek edinse, bir yetişkin olarak kendi kararıyla aile kurmak isteseydi belki Zeynep yaşayabilirdi.

Mücadelemiz erken yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi değil okuması olacak.

Eğitimde de, çalışma hayatında da cinsiyet temelli ayrımcılığın farkındayız. Şiddet gören, cinayete kurban giden kadınların çoğunluğu eğitim alamamış, çalışamayan kadınlar.

Biz CUMHURİYET HALK PARTİSİ olarak, Zeynep’in 15 yaşındaki kız kardeşine söz verdik, onun okuması için destek olacağız. O da Zeynep ablası için bize söz verdi, okuyacak.

Devletin de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ve Milli Eğitim Bakanlıkları başta olmak üzere tüm birimlerinin bu meseleye çözüm getirmesini, etkin çalışmasını istiyoruz.

Şiddet, Cinayet ve istismar gibi toplumsal meselemizi kadın erkek, toplumun her kesmi eğitilerek ve kazanılmış haklarımız olan 6284 ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygularak çözeceğiz.

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadınların mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanunun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir.

Kadınların etkin korunması için tedbir kararları uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimlerinin kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri cezasız kalmamalıdır.

İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu her gün bir kadın cinayetiyle anlıyoruz. Tam ve etkin uygulanmayan haklarımızın bugünlerde tarşılmaya açılmasını kabul etmiyoruz!

Artık yeter dediğimiz ama bir türlü son bulmayan kayıplarımız… Bir insan için en önemli hak olan yaşama hakkı, kadınlar için hak değil mi!

Bir dönem Erdoğan Kadına Şiddet abartılıyor demişti, Sn. Cumhurbaşkanım abartmıyoruz, üzülüyor, kahroluyoruz, artık yeter diyoruz! Ölmek istemiyorum, anne yaşa nolur çığlıkları duymak istemiyoruz! Kadınların giyimleri, dinlediği müziği, kahkası, hamile olarak sokakta gezmesine değil, kadınları korumaya ve yaşatmaya odaklanmalıyız.

Cumhuriyet’imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur diyen Avrupa’da dahi kadının sosyal ve siyasal hayatta yeri yokken, Atatürk sayesinde eşit şartlara ve haklara kavuşmuş biz kadınlar, o dönemleri özlüyor, Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyoruz.

Bugün Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Kadın Kolları olarak bu açıklamamızı Erdemli’de Zeynep’in ailesinin yanında yaptık. Onların acısını paylaşıyor, katilin en ağır cezayı alması için hukuki sürecin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Zeyneplerin ölmesini değil, okumasını, özgür ve eşitçe yaşamasını istiyoruz! Ülkemizdeki tüm kadınların haklarını öğrenmesi için kapı kapı gezeceğiz. Kadınların ölmeyeceği, öldürülmeyeceği, hayatın her alanında daha fazla yer alacağı, eşitliği bu ülkeye getireceğiz.

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 4104 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI