Bugun...
Reklam


KADINLAR KINADI
MERSİN KADIN PLATFORMU, KEDİSİNE SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE ŞİDDET UYGULAYAN HASAN KARABULUT’U ÖLDÜRMESİNDEN DOLAYI YARGILANAN ÇİLEM DOĞAN’IN YARGITAY TARAFINDAN ONANAN 15 YILLIK HAPİS CEZASINI PROTESTO ETMEK İÇİN BİR BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

KADINLAR KINADI
+ -
Reklam

MERSİN KADIN PLATFORMU, KEDİSİNE SİSTEMATİK BİR ŞEKİLDE ŞİDDET UYGULAYAN HASAN KARABULUT’U ÖLDÜRMESİNDEN DOLAYI YARGILANAN ÇİLEM DOĞAN’IN YARGITAY TARAFINDAN ONANAN 15 YILLIK HAPİS CEZASINI PROTESTO ETMEK İÇİN BİR BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

 Açıklamayı Mersin Kadın Platformu adına Zübeyde Sadırlı Akpınar okudu. Akpınar, “Çilem Doğana verilen 15 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını kabul etmiyoruz.” dedi. Çilem Doğana verilen 15 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını kabul etmediklerini dile getiren Akpınar, “Öz savunma haktır. Cezalandırılamaz. Çilem’in söylediği gibi biz kadınlar kirpiğimiz yere düşmesin diye omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Kadın mücadelesi kazanacak. Çilem’i dayanışmanın sıcaklığıyla kucaklıyoruz. Öz savunma haktır, cezalandırılamaz.” ifadelerini kullandı.

Pozcu GMK Bulvarı’nda bir araya gelen kadınlar “Öz savunma haktır, cezalandırılamaz. Çilem Doğan’a özgürlük” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Çilem Doğan’a özgürlük, kadınlara özgürlük”, “Yaşasın kadın dayanışması”, "Korkmuyoruz, susmuyoruz, itaat etmiyoruz” şeklinde sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi.

“ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLERİN SIRTINI SIVAZLADI”

Çilem Doğan’a verilen 15 yıllık hapis cezasını kabul etmediklerini dile getiren Akpınar, “Yargıtay dün ülkenin dört bir yanında milyonlarca kadının beklediği kararı açıkladı. Katil erkekleri, tecavüzcüleri serbest bırakan erkek yargı yine yaşamını savunan bir kadını cezalandırmayı seçerek bir kez daha şiddet uygulayan erkeklerin sırtını sıvazladı. Çilem Doğana verilen 15 yıl hapis cezasının Yargıtay tarafından onanmasını kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

“9 KEZ KORUMA KARARI ALMASINA RAĞMEN YAŞADIĞI ŞİDDET DEVAM ETMİŞTİ”

“Şiddete karşı Çilem’i korumayan devlet Çilem’i ölmediği için bir kez daha cezalandırmaya kalktı. “diyerek tepkilerini dile getiren Akpınar konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Çilem Doğan 2016 yılında evli olduğu, yıllarca sistematik olarak şiddetine maruz kaldığı Hasan Karabulut’u öz savunma hakkını kullanarak öldürmüştü. Çilem sayısını hatırlamadığı kadar çok defa devlet kurumlarına başvuru yapmış, 9 kez koruma kararı almasına rağmen yaşadığı şiddet devam etmişti. Kadın cinayetine giden yolda hayatta kalmayı başaran Çilem Doğan için meşru müdafaa hükümlerini uygulamayan Mahkemenin kararı dün Yargıtay tarafından onandı.”

Çilem Doğan’a yönelik verilen karar meydan okuduklarını belirten Akpınar, “ Nadira’nın, Yeldana’nın, İpek’in katillerini, Gülistan’ın faillerini tutuklamayan devlet, Nevin’i, Namme’yi, Çilem’i, Öznur’u, Yasemin’i cezalandırarak erkeklere “şiddet uygulayabilirsin, öldürebilirsin” derken, kadınlara öldürülsen bile kaderine razı ol diyor. Susup oturmamızı istiyor. Çilem’in de dediği gibi bu kararla bütün kadınlar hapsedilmek isteniyor.  Bize reva gördükleri hayatı reddediyoruz. Adeta tüm kadınlara gözdağı verilmek istenircesine verilen bu karara da erkek adalete de ülkenin dört bir yanında sokaklarda meydan okuyoruz. Çilem’in elleri ellerimizde ne pahasına olursa olsun yaşamlarımızı ve birbirimizi savunacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI”

Akpınar son olarak, “İstanbul Sözleşmesi’nin hukuksuzca fes edildiği, 6284’ün uygulanmadığı, erkeklerin cezasızlıkla cesaretlendirildiği koşullarda yaşamlarımızı savunduğumuz her yöntem meşrudur. Öz savunma haktır. Cezalandırılamaz. Çilem’in söylediği gibi biz kadınlar kirpiğimiz yere düşmesin diye omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz. Kadın mücadelesi kazanacak. Çilem’i dayanışmanın sıcaklığıyla kucaklıyoruz. Yaşasın kadın dayanışması” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Bu haber 405 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI