Bugun...
Reklam


“İKTİDAR İNSAN HAKLARINI İPTAL ETMEYE YÖNELDİ
İHD MERSİN ŞUBESİ, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’NİN KABUL EDİLİŞİNİN 73. YILINA İLİŞKİN YAPTIĞI AÇIKLAMADA, AKP İKTİDARININ İNSAN HAKLARINI İPTAL ETMEYE YÖNELDİĞİNİ BELİRTTİ.

“İKTİDAR İNSAN HAKLARINI İPTAL ETMEYE YÖNELDİ
+ -
Reklam

İHD MERSİN ŞUBESİ, İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİ’NİN KABUL EDİLİŞİNİN 73. YILINA İLİŞKİN YAPTIĞI AÇIKLAMADA, AKP İKTİDARININ İNSAN HAKLARINI İPTAL ETMEYE YÖNELDİĞİNİ BELİRTTİ.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT

 İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 73. yılına dair İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi tutuklulara kart yollayıp, Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

Siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin destek verdiği açıklamayı İHD Şube Başkanı Hakkı Demir okudu.

Demir, koronavirüs pandemisinin yol açtığı siyasal, sosyal, ekonomik, etik vb. boyutları olan küresel krizin etkilerinin devam ettiğini belirterek, “Bu koşullarda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde belirtildiği gibi barış, adalet, eşitlik, özgürlük ve insan onurunun korunmasını ve bunları güvence altına alacak demokrasi mücadelesinin verilmesini savunmaya devam ediyoruz. Çünkü insanlığın varoluşunu tehdit eden bu küresel krizden çıkışın tek yolu söz konusu değerlere sahip çıkmaktır” dedi.

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın dünyanın her yerinde halklar özgürlük, adalet, eşitlik ve insan hakları talepleriyle itirazlarını yükseldiğine dikkat çeken Demir, “Devletlerin ve hükümetlerin bu itirazlara yanıtı ise şiddetin her türünü sistematikleştirip yaygınlaştırma ve hayatın tek gerçeği olarak toplumlara dayatma şeklinde olmaktadır. Bugün tüm dünyanın içinde olduğu ağır kriz karşısında insan haklarını savunmak ve kurucu rolünü yeniden etkin kılmak en asli görevimizdir” diye konuştu.

“İKTİDAR İNSAN HAKLARINI İPTAL ETMEYE YÖNELDİ”

Küresel salgının daha da derinleştirdiği bu kriz halini, Türkiye’de salgınla mücadeleyi önleme ve koruma eylemi olarak değil de güvenlik sorunu olarak ele alan siyasal iktidarın, öncelikle insan haklarını iptal etmeye yöneldiğine işaret eden Demir, şunları ifade etti:

“Sonuç ise başta bilgi edinme hakkı, yaşam hakkı, sağlığa erişim hakkı, çalışma hakkı, ifade özgürlüğü, toplanma ve örgütlenme özgürlüğü olmak üzere tüm temel hak ve özgürlüklerin sistematik olarak ihlal edilmesi olmaktadır.

Siyasal iktidarın ekonomiden toplum sağlığına kadar ülkenin tüm meselelerini güvenlik sorunu haline getiren, toplumu kutuplaştıran, ülke içinde ve dışında şiddeti esas alan, bilhassa da Kürt sorununun ve uluslararası sorunların çözümünde çatışma ve savaşı tek yöntem haline getiren politikaları sonucunda 2021 yılında ülkede yüksek sayılarda yaşam hakkı ihlalleri yaşanmıştır.

Devletlerin insan haklarına yönelik saygısının dolayımsız göstergesi olan hapishaneler, bugün Türkiye’de siyasal iktidarın hukuku bir baskı ve sindirme aracı olarak kullanmasının sonucunda tıka basa dolu durumdadır.

OHAL ilanıyla birlikte siyasal iktidarın düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlamaları, özellikle de basın üzerindeki kaygı verici boyutta artan baskı ve kontrolü 2021 yılında da sürmüştür.

 
Bu haber 617 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI