Bugun...
Reklam


DOĞALGAZ ZAMMI SANAYİCİYİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ
SANAYİDE KULLANILAN DOĞALGAZA YÜZDE 48 ORANINDA ZAM YAPILDI ANCAK BAZI İŞLETMELER İÇİN ZAM ORANI BUNUNLA SINIRLI KALMAYACAK.

DOĞALGAZ ZAMMI SANAYİCİYİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ
+ -
Reklam

SANAYİDE KULLANILAN DOĞALGAZA YÜZDE 48 ORANINDA ZAM YAPILDI ANCAK BAZI İŞLETMELER İÇİN ZAM ORANI BUNUNLA SINIRLI KALMAYACAK.

(YETİŞ HALK HABER)HAYDAR COŞKUNFIRAT)

 Mersin TSO Başkanı Ayhan Kızıltan, kademeli zam uygulaması nedeniyle, yılda 1 milyon metreküpten fazla doğalgaz kullanan bir işletmeye bu zammın yüzde 80 olarak yansıyacağını söyledi. Kızıltan’a göre bu zam, sanayiciye, “Üretme” demek anlamına geliyor.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan sanayide kullanılan doğalgaz yüzde 48 oranında zam yapılmasını değerlendirdi.

Doğalgaz fiyatlarına olağanüstü bir zam yapıldığını kaydeden Kızıltan, zam oranı yüzde 48 gibi görünse de bazı işletmelere zammın daha yüksek oranda yansıyacağını ifade etti.

Kızıltan, “Sanayideki doğalgaz fiyatında yüzde 48 bir artış var gibi görünse de aslında kullanım miktarına göre daha büyük, yüzde 80’lere varan kademeli bir fiyat artışından söz ediyoruz. Yılda 1 milyon metreküpten fazla doğalgaz kullanılması durumunda bu artış yüzde 80’leri bulacak. Bu olağanüstü artış Türkiye sanayi üretimindeki maliyetleri arttıracak ve özellikle uluslararası rekabet gücümüzü azaltacaktır” dedi.

 “ÜRETENE CEZA VERİLMEMELİ”

Türkiye’nin ihracata odaklanması gereken bir dönemde konutlara verilen doğal gazda sübvansiyon yapılarak zarara girmek göze alınırken, sanayi üretiminde maliyetleri artıracak zammın kabul edilemez olduğunu belirten Kızıltan, “Kış yaklaştıkça konutlarda bir sıkıntı yaşanmaması adına önlemler almak elbette önemli. Bu konuda sosyal anlamda kimse böyle bir enerji kıtlığı yaşanmasını istemez. Ancak, bunu dengelemenin ilacı üretmek ve ihracat yapabilmek için enerjiye ihtiyacı olan sanayiciye, üreticiye aşırı zam yaparak, baskı yapmak, fazla enerji kullanımına ceza vermek olmamalıdır.  Fazla enerji kullanımına aşırı zam sanayiciye “üretme” demek anlamına gelir” ifadelerini kullandı.

 “DENGELİ BİR POLİTİKA İZLENMELİ”

 Sanayicilere doğalgaz tüketiminde destek verilmesini isteyen Kızıltan, “Hem kışın enerji krizi ve sıkıntısı yaşamamak hem sanayiciyi üretimden uzaklaştırmamak hem maliyetlerimizi arttırmamak hem de rekabetçiliğimizi azaltmamak adına dengeli bir politika izlenmelidir. Bugün makul maliyetli enerji olmadan Türkiye sanayisinin para kazanması, ihracatta rekabeti sağlayabilmesi mümkün değildir” dedi.
Bu haber 1200 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI