Bugun...
Reklam
Reklam


DOĞA HAYVANLARI KORUMAK İÇİN BİRARAYA GELDİLER
MERSİN’İN HER YÖNÜYLE SAĞLIKLI VE ÇAĞDAŞ BİR KENT OLMASI İÇİN HAYVANLARIN HAKLARIYLA İLGİLİ FARKINDALIK VE DUYARLIK YARATMAK AMACIYLA, MERSİN KENT KONSEYİ DOĞA VE HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

DOĞA HAYVANLARI KORUMAK İÇİN BİRARAYA GELDİLER
+ -
Reklam

MERSİN’İN HER YÖNÜYLE SAĞLIKLI VE ÇAĞDAŞ BİR KENT OLMASI İÇİN HAYVANLARIN HAKLARIYLA İLGİLİ FARKINDALIK VE DUYARLIK YARATMAK AMACIYLA, MERSİN KENT KONSEYİ DOĞA VE HAYVAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBU TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

 Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Salonunda yapılan toplantıya resmi kurumlarında aralarında bulunduğu 13 Sivil Toplum Kuruluşu katıldı.

Gönüllülük esasına dayanarak doğa ve hayvan severlerin bir araya gelmesiyle oluşan çalışma grubunun toplantısında, Petical Hayvan Hastanesi sahibi Mehmet Orhan Özbaba, MBB Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı temsilcisi İsmet Oğulcan Karakuş, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi, Mersin Barosundan Av.Ahmet Orçun Özekenci, Mersin Üniversitesinden Prof. Dr. Serap Ergene, Çağ Üniversitesi Hayvanları Koruma ve Yaşatma Kulübünden Sürreya Saygılı, Mersin İl Tarım Müdürlüğü Mustafa Kurtulan, Mezitli Belediyesi Semih Saygın, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Koray Özkan, Toroslar Belediyesi’nden Mehmet Satıcıoğlu, Veteriner Hekimler Odası Gülbike Kalyon, Tema İl Başkanlığı Nida Dövenci ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden Hakan Gündüz Katıldı.

Gönüllülük esasına dayanarak doğa ve hayvan severlerin bir araya gelmesiyle oluşan çalışma grubunun toplantısında, Kış aylarının gelmesi ile yazlıkçıların ve yaylacıların geçici sahiplendikleri sokak hayvanlarını sokağa terk etmeleri ile sahipsiz kalan köpeklerin durumu görüşüldü.

Sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek üzere bakım ve tedavilerinin karşılanması ile ilgili çözüm önerilerinin değerlendirildiği toplantıda, Büyükşehir Belediyesi’ne yük getirmeyecek uygulamaların nasıl yapılacağı konusu da görüşülerek talep edildiği takdirde her türlü desteğin, Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Mersin Kent Konseyi Doğa ve Hayvan Hakları gurubuna verebileceklerine karar verildi.

Öte yandan sokak hayvanlarını korumak adına ülkemizdeki pet hayvanlarının kayıt altına alınması gerektiği pet satışı yapan yerlere Belediyenin kontrolünde ruhsat verirken ilk satış aşamasında pet kayıtlarının yapılarak satışın yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Çağdaş yönteminin mikro çip uygulamasının olduğu mikroçip sayesinde hayvan sahibinin tespit edilerek gerekli yasal işlemlerle sokağa terk edilen hayvan sayısında ciddi azalma olacağı görüşülen toplantı da Tarsus ve Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınaklarının yetkilileri ile ziyaret gerçekleştirilerek sokak hayvanları ve barınakta kalan hayvanların yaşamlarının daha kaliteli daha sorunsuz hale getirilmesi ile ilgili sorunların giderilmesine dair kararlar alındığı bildirildi.
Bu haber 6846 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI