Bugun...
Reklam
Reklam


DAHA YAŞANILABİLİR BİR MERSİN, HEDEFLENİYOR
MESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, MERSİNLİ VATANDAŞLARIN VE ŞEHRE GELEN TATİLCİLERİN DAHA TEMİZ VE GÜVENİLİR SULARDA DENİZE GİREBİLMELERİNİ SAĞLAMAK ADINA DENİZ SUYUNDAN NUMUNE ALARAK, SU ANALİZ LABORATUVARI’NDA KONTROLLERİNİ SAĞLIYOR.

DAHA YAŞANILABİLİR BİR MERSİN,  HEDEFLENİYOR
+ -

MESKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ, MERSİNLİ VATANDAŞLARIN VE ŞEHRE GELEN TATİLCİLERİN DAHA TEMİZ VE GÜVENİLİR SULARDA DENİZE GİREBİLMELERİNİ SAĞLAMAK ADINA DENİZ SUYUNDAN NUMUNE ALARAK, SU ANALİZ LABORATUVARI’NDA KONTROLLERİNİ SAĞLIYOR.

(ÜLKEM AJANS)HAYDAR COŞKUNFIRAT

 MESKİ, ‘Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik’e göre yapılan analiz sonuçlarının limit değerler içinde olduğunu açıkladı. Yapılan analizlerde Akdeniz’den alınan numunelerin kriterlere uygun çıktığı görüldü.

  MESKİ Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında, “Vatandaşların ve tatilcilerin sahillerde güvenle denize girmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kontrol edilen noktaların sayısını her geçen gün arttırarak, daha yaşanılabilir bir Mersin, daha temiz bir Akdeniz hedeflemekteyiz” ifadelerine yer verildi.

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından, Mersin’in sahil noktalarından deniz suyu numunesi alınarak, kontrolleri Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nda gerçekleştiriliyor. MESKİ’nin laboratuvar analizlerine göre uygun görülen değerler sayesinde vatandaşlar ve tatilciler güvenle denize girebilecek.

MESKİ ekipleri tarafından, Haziran ayı itibariyle Mersin’in 16 farklı sahil noktasından, 15 günde bir, 57 noktadan deniz suyu numunesi alınarak 126 parametre çalışıldı. Alınan deniz suyu numunelerinin mikrobiyolojik analizleri (Esherichia coli ve Fekal Enterokok) akredite olan MESKİ Merkez Su Analiz Laboratuvarı’nda gerçekleştirildi. ‘Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetimine Dair Yönetmelik’e göre analiz sonuçları limit değerler içinde olduğu görüldü.

  DAHA YAŞANILABİLİR BİR MERSİN, DAHA TEMİZ BİR AKDENİZ HEDEFLENİYOR

 MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Kentimizin sahillerini ve vatandaşların sağlığını göz önünde bulundurarak, sahil noktalarından numuneler almaktayız. Arıtma Tesisleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Laboratuvar Şube Müdürlüğü bünyesinde bulunan, güçlü ekipman ve teknik analiz cihazlarıyla donatılan Gezici Su Analiz Laboratuvarı ile kontrollerini sağlamaktayız. Ekiplerimiz tarafından Haziran ayında; Anamur, Bozyazı, Gülnar, Aydıncık, Silifke Erdemli, Mezitli, Yenişehir ve Tarsus ilçelerinin sahil şeridi boyunca 28 noktadan numune alındı. Laboratuvarımızda 84 adet analiz gerçekleştirerek, deniz suyunun insan sağlığına uygunluğu kontrol edildi. Vatandaşların ve tatilcilerin sahillerde güvenle denize girmesi için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Kontrol edilen noktaların sayısını her geçen gün arttırarak, daha yaşanılabilir bir Mersin, daha temiz bir Akdeniz hedeflemekteyiz” denildi.
Bu haber 4533 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI