Bugun...
Reklam
Reklam


AYZAMAN CENGİZ YAZDI SİZİN HİÇ AYAKLARINIZ PARÇALANDI MI?
SİZİN HİÇ AYAKLARINIZ PARÇALANDI MI? YA DA SİZ HİÇ ON BİNLERCE İNSANIYLA YAKILAN MANİSA’YI GÖRDÜNÜZ MÜ ? ONLAR GÖRDÜ!!!

AYZAMAN CENGİZ YAZDI SİZİN HİÇ AYAKLARINIZ PARÇALANDI MI?
+ -

AYZAMAN CENGİZ YAZDI

SİZİN HİÇ AYAKLARINIZ PARÇALANDI MI?

YA DA SİZ HİÇ ON BİNLERCE İNSANIYLA YAKILAN MANİSA’YI

 GÖRDÜNÜZ MÜ ? ONLAR GÖRDÜ!!!

 Alpaslan, 26 Ağustos 1071 Malazgirt meydan savaşıyla Anadolu’yu Türk yurdu yaptı. Önce oba, beylik  sonra imparatorluk oldu. Ancak; Osmanlı Viyana kuşatmasındaki başarısızlığı gerileme sürecini hızlandırdı batının hasta adamıydı Osmanlı artık, hayalleri toprak paylaşımı üzerineydi.

1.Dünya savaşını kayıp edilmesiyle süreci batı hızlandırdı İngiliz, Fransız, İtalya, işgal devletleri orduyu terhis edip meclisi kapattı. İç Anadolu’nun savan toprağı millete kaldı. 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan’lıların İzmir’i işgal etmesi milleti derinden etkiledi, bağımsızlığa giden yolunun yine millet olduğuna inanlardan biri da Mustafa Kemal’di. Dağılan ordu yoksul halk bir araya gelerek savaşmaya düşmanı ülkeden kovmaya ant içti. 1920 de başlayan Dumlupınar, birinci ve 2. İnönü savaş ölüm açlık acı ve keder.

Bir dizi savaşın sonunda hedef İzmir’in kurtuluşudur. Ordu hazırlıklarını gözden geçirmesine rağmen, Yunan hem asker hem araç gereç olarak kat kat üstündür. Gelen raporlar da askerin ancak % 5 de giysinin tam olduğu, tüfeklerin çoğunda süngü olmadığıydı. Düşmanın silah mühimmatın durumunu bilen kurmay heyeti savaşın kayıp edilme olasılığının yüksek olduğunu söylerler, buda milletin kökten yok oluşudur derler. Bunların arasında Mustafa Kemal’in Harbiye den hocası Yakup Paşada vardır. İtirazlar üzerine Mustafa Kemal “ bütün sorumluluğu ben alıyorum başaramazsam beni idam edersiniz der.”

Yunanlılar tahkimlerinin geçilmesinin mümkün olmadığını düşünürken, yerinde inceleme yapan ” Türkler tahkimleri geçemezler çok zor geçmeleri, Türk’lerinde taarruz yapma gibi niyeti yok diyordu İngiliz uzmanlar.” Mustafa  Kemal  dâhilere mahsus savaş oyunları azami gizlilikle İngiliz istihbaratını atlatmış, taarruzun özünü iki üç kişiyle ancak paylaşmıştı., bunlardan biri de İnönü’ydü.  Annesine bile “bu gün konsolosun tertiplediği çaya gidiyorum ”der. Saldırı havanın sisli olması yüzünden geç başlatılır. Fahrettin Paşa ise Ilgın’da üç tümen süvariyi Sincan ovasına tek kişinin geçebileceği Yörük boğazından tek sıra halinde gece ovaya indirip Yunan’ı arkadan sarmayı başarır.

O gün üç tepe alınır sadece Çiğil tepe kalmıştır. Mustafa Kemal Albay Reşat’ı arar “ ne zaman düşer ” komutanım düşmek üzere der” Zaman uzayınca intihar eder Albay Reşat. Ordu “ İlk hedefiniz Akdeniz” onlar bu sözü ruhun yazandı. Süvari savaşarak ilerlerken yakılan yıkılan köyler kasabalar kentler on binlerce şehit,  tecavüze uğrayanlarla karşılaşır. 26 Ağustos da başlayan savaş 30 Ağustos günü Kadife Kale ye giren süvari ve piyadeyle taçlanır. Savaşın gerçek yüzünü gören teğmen “ ben o sürede ne yediğimi ne yattığımı ne kadar yürüdüğümü, nasıl buraya geldiği mi hiç hatırlamıyorum. Sadece Kadife Kalede arkama baktığımda toprakta kan vardı meğer parçalanan ayaklarımmış! Akan benim kanımmış ”der.

VATAN SAĞOLSUN..!

 ANA SON OĞLUNUNUDA  ÖLÜME GÖNDERİYOR...VATAN SAĞOLSUN

Kocasını,Kardeşlerini,diğer üç oğlunu vatana  şehir vern veren  ana, Bilecik tren istasyonunda son kalan oğlunu Çanakkale'ye şu nasihatlerle uğurluyor.

"Bayrak inecekse,ırzımız düşman tarafından çiğnenecekse dayıların,ağaların ve baban gibi ölde gelme oğul..

30 Ağustos Zaferi ordunun bayramıdır. Savaşı kazanan kurmay heyeti başarıyı hep Halka yüklediği için bizde ki inanç bayramlara sahip çıkmak, Tanrıya inanmak gibidir. O ruha sahip piyade atla yarışır ayakları parçalanan teğmen acı duymaz. Soruyorum AKPE  siz ruhtaki bu coşkuyu anlar mısınız anladı                ğınızı zannetmiyorum !!! Anlamış olsanız kanla kutsallaşan zaferi hiçe saymazsınız. 1071 de Alpaslan’ın elindeki anahtarı İngiliz piyonu Yunanlı hasta adam dediği Osmanlının  elinden aldı. Mustafa Kemal’in dahi görüşü hem İngiliz’in oyununu bozdu, onu mat etti hem de Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu düşmana haykırdı.   Küllerinden yeniden modern laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti kurdu ve evlatlarına bıraktı. Sonsuza kadar Mustafa Kemal Atatürk millet için kurucu kurtarıcı olarak kalacak. Bayramlar sosuza kadar kutlanacak. ASKER 30 AGUSTOS ZAFER BAYRAMIN KUTLU OLSUN, RUHU VE ŞUURU KRAYA VERİLMEYEN HALKIM  30 AGUSTOS ZAFER BAYRAMIN KUTLU OLSUN.!!!!!!!!! 
Bu haber 3825 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI