Bugun...
Reklam


AYZAMAN CENGİZ YAZDI MERSİN 100. YAŞIN KUTLU OLSUN
AYZAMAN CENGİZ YAZDI MERSİN 100. YAŞIN KUTLU OLSUN Akdeniz’in gerdanlığı Mersin ! MERSİNLİLER MERSİNE SAHİP ÇIKIN” ÇIKIYORMUYUZ ?????

AYZAMAN CENGİZ YAZDI MERSİN 100. YAŞIN KUTLU OLSUN
+ -
Reklam

Akdeniz’in gerdanlığı Mersin ! MERSİNLİLER MERSİNE SAHİP ÇIKIN” ÇIKIYORMUYUZ ?????

 kurtuluşa, bağımsızlığa dalya diyen sen asrı kapattın yeni asra  da merhaba dedin. Yüz yılı aşan bağımsızlık ve kurtuluş günün kutlu olsun. 30 EKİM 1918 de Osmanlı imparatorluğunun birinci dünya savaşındaki yenilgisiyle ihtilaf devletlerinin Anadolu’yu işgaliyle başlar. Millet olarak her bölge savaşın acısını derin yaşar.  Diğer bölgelerde olduğu gibi Adana, Mersin’de işgali derinden hisseden illerdir. İşgale karşı yerel örgütlenmelerin yok denecek kadar az olmasını gören Mustafa Kemal Adana’ya gelir Mareşal Liman Von Sanders’den yıldırım ordu komutanlığını devralır. 5 Kasım 1918 de tekrar Mersin’e geldiğinde de Jandarma yüzbaşısına silahları dağ köylerine dağıtıma emrini verir. 17 Aralık 1918 tarihinde İngilizler çoğunluğu Hintli askerlerden oluşan kuvvetleriyle Mersin’i işgal ederken bir hafta sonra da Fransız  işgali gerçekleşir. 

Toprakları İşgal edilen; Mut, Gülnar, Aslan köy müdafaayı hukuk teşkilatıyla Fransızlara karşı savaşır, daha sonra Mersin savunma gurubundaki Bozon, Emirler, Hamzabeyli, Alsancak, Buluklu, Efrenkli köyleri örgütleri İçme, Su bendi, Emirler savaşıyla düşmanı hayli yıpratırlar.

 İngilizler ve Fransızlar asırlarca Kilikya, Çukur ovanın bereketli toprakları üzerindeki hayalleri sonunda gerçekleşmiş Mersin ve Adana’yı işgal etmişlerdir. Fransızların işgali 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşmasıyla 5 Ocak 1922 de kentin devir teslimini yapıldı silahların bir kısmını da  bırakarak topraklarımızdan ayrıldılar.

Mersin’in kurtuluş 3 Ocak 1922 olarak tarihe geçmiştir. Topraklarımız dört yıl düşmanın elindeyken   can ve mal kaybı yaşadı.  Müdafaayı Hukuk teşkilatı yaptığı savaşlarla düşmanın daha çok ilerlemesini engelledi. Yunanlıların, İnönü , Sakarya savaşında yenilmesi, Mustafa Kemal’in kurtuluş savaşında ki başarısı mağrur İngiliz’in kaf dağındaki burnunu yere sürmüş, İngiltere’ de hükümetin düşmesine sebep olmuştu.  Bu toprağın çocukları tarihin sayfalarına kimi şehit kimi gazi olarak geçti.  Düşmanla savaşan Yusuf Kenan, Ali Garip  Arkan ,Avgan  Fehmi Akıncı, Hasan Basri Genç, İmam Hüseyin,  Refik Deniz, Mithat Toroğlu, Rıfat Uslu daha isimsiz binlerce Mersinli vatan uğruna can verdi. Bizler o kahramanlara minnet borçluyuz Tanrıdan rahmet diliyoruz hepsine. Onların sayesinde ay yıldızlı bayrağını altında özgürce yaşıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk der ki “ MERSİNLİLER MERSİNE SAHİP ÇIKIN” ÇIKIYORMUYUZ ?????

 
Bu haber 399 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI