Bugun...
Reklam
Reklam


AYZAMAN CENGİZ COŞKUNFIRAT YAZDI CUMHURİYET BAYRAMININ ARDINDAN
CUMHURİYET BAYRAMININ ARDINDAN RESEPSİYONA YEREL BASIN RESEPSİYONA İLGİSİ AZDI.

AYZAMAN CENGİZ COŞKUNFIRAT YAZDI CUMHURİYET BAYRAMININ ARDINDAN
+ -

RESEPSİYONA YEREL BASIN RESEPSİYONA İLGİSİ AZDI.   

Mersin’de de Anadolu’nun diğer kentlerinde yaşanan 29 Ekim Cumhuriyet bayramı coşkusu doyasıya yaşandı. Dalya demeye dört yıl kaldı dediler.  On yedi yıldır halkın ayaklarına vurulan palangalar her dönem alay edercesine gevşetilip diğer yıl ise sonuna kadar sıkılaştırılan kısır döngüydü. 96. Yıl Cumhuriyet kutlamalarında gevşetilen palangaydı. Vatandaş içinde biriktirdiği özgürlük duygusunu kimi yerde bebeğini bedenine bağlayarak zeybekle, kimi yerde koşarak, kimi yerde haykırarak,  kimi yerde konuşarak, kimi yerde ağlayarak, kimi yerde gülerek anlatmaya çalıştı. Halk emperyaleri ayağına  getirmesini bilen kahraman Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin kuruluş değerlerini ruhlarına çizdiği günün adıydı.

Törenler gecede Mersin Valisi Ali İhsan Su ve eşinin Mersin Kültür Merkezi şeref salonunda verdiği cumhuriyet resepsiyonu ile devam etti. Milletvekilleri, Büyük şehir belediye başkanı Vahap Seçer,ordu ve emniyet mensupları, halk vardı. Dışarıdaki coşku içeride sakinleşmişti.

İlginç kareler derseniz ilki genç deniz subayı ve eşi derim. Salondan içeri girdiği an zaman tüneliyle 1930 yılların balolardan bir ana götürdü bizi. Beyaz kısa kolu kare dantelli yaka kesimiyle boyun kısmını gösteren ipekle şile bezini andıran kırık beyaz kumaş diz altına kadar uzanırken dantelle hareketlendirilmiş. Ayakkabısı geçmişten renk olurken kumral saçlarını kuaförüz toplayıp üzerine beyaz tül ve çiçeklerle süslü şapkayla toka arasında tarzıyla en ilginçti. Çok ilgimi çektiği için fotoğraf çektirdim cumhuriyet kadınıyla.

İkinci; Kara, hava kuvvetlerinin rütbelerini tanırım, sıra denizcilere gelince onları beyaz, toprak ve siyah renklerinden tanırım ama rütbelerini bilmem. Milli güvenlik hocam karacı üsteğmen Aşkın hoca demek iyi öğretmemiş. İçeride kelebek gibi uçuşan denizci, karacı ve jandarma kadın subaylar sonradan da rütbesinin albay olan komutan. Çok güzeldi kelebekler. O gün asker üniformasına estetik zarafet eklenmişti, cumhuriyetin kadın eceleri.

Üçüncüsü; polis camiasında üst rütbede birçok kadının olması gerçekten sevindiriciydi.

DÖRDÜNCÜSÜ ;  RESEPSİYONA YEREL BASIN RESEPSİYONA İLGİSİ AZDI.   

Beşincisi : 1944 ile 1947 yılları arasında Mersin ‘de görev yapan efsane Vali Tevfik Sırrı Gür’ün batık gemiden çıkan inşaat malzemeleriyle yaptığı kültür merkezinin merdivenlerinden tırmanırken ona  teşekkür ettim. Tamamı için olmasa da, eğer Tevfik Sırrı Gür vali ise bu gün ruhlarını emanete bırakan  valilere ne denilmeli?

“ELBET BENİM NACİZ VUCUDUM TOPRAK OLACAKTIR, TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA KADAR  YAŞAYACAKTIR. “ Diyen Atatürk.

My hero we missed you so much…

 
Bu haber 2893 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI